XXIV. Majstrovstvá sveta stavačov 2002 - ZADAR

Zagreb ´2002

V dňoch 25.-27. októbra sa v Chorvátsku na pobreží Jadranu v meste Zadar a okolí konali 24. majstrovstvá sveta stavačov a 24. ročník Pohára Svätého Huberta. Majstrovstvá sveta stavačov sa v podstate posudzujú podľa podobných pravidiel ako súťaže typu Field Trial jesenného typu, spojené s povinným prinášaním pernatej zveri v poli a na vode. Hľadanie sa robí vo dvojiciach. Sútaží sa v dvoch kategóriách – a to skupina kontinentálne stavače a skupina anglické stavače, v oboch skupinách môžu každú krajinu v jeden deň reprezentovať max. štyria štartujúci. Pohár Svätého Huberta (majstrovstvá sveta v poľovačke so stavačom) je súťažou, kde sa okrem posudzovania kvalít psa súčasne hodnotí aj súhra poľovníka so psom pri praktickom love. Do tejto súťaže, kde sa hľadá v pároch ale už sólo, sa obyčajne nastupuje v poľovníckej oblečení podľa krajiny, odkiaľ súťažiaci prichádza (s patričnou výstrojou a výzbrojou a predpísanými štyrmi nábojmi) a je dokonalou previerkou poľovníckych zručností. Súťaží sa v dvoch kategóriách, a to ženy a muži, z každého štátu max. dvaja v každej skupine.

Súťaže sa zúčastnilo spolu 187 stavačov z 20 - tich  štátov, čo predstavuje najväčšiu účasť v histórii tejto súťaže. Slovensko na tejto súťaži zastupovali Balogh Ladislav s pointrami Hillary z Pufiho parku a Gaya z Pufiho parku, Dagmar Sojková s írskym setrom Cinderella Jay Slovak Base a Konečný Marián s pointrom Hank z Pufiho parku. Oficiálnym vedúcim slovenského družstva bol predseda Športového klubu stavačov Ladislav Balogh. Ako náhradník bol zo Slovenska prihlásený ešte pointer Afra Janalu Jany Knappovej. Bola to štvrtá účasť Slovenska, na tejto súťaži, prvýkrát sa na tejto súťaži zúčastnili v roku 1989 v Maďarsku Ladislav Balogh s pointrom a Ing. Igor Szarka s anglickým setrom, druhýkrát v roku 1998 Ladislav Balogh a Hajas Marián, ktorý viedli a svetu „predstavili“ naše najmladšie národné plemeno - Slovenského hrubosrstého stavača a s pointrami súťažili Ján Lantaj a Marián Konečný, tretíkrát bolo Slovensko prihlásené v roku 1999 v Taliansku, no štart sa z technických príčin neuskutočnil.

Čo sa týka organizácie súťaže, musíme uznať, že bola urobená na veľmi dobrej úrovni. Priebežné výsledky boli každý večer uverejňované, súťažilo sa bez zbytočných prieťahov.  „Hľadačky“ boli v revíroch v okolí. Strelcov robili domáci poľovníci. Zazverenie bolo v niektorých častiach slabšie, inde bolo zveri až príliš veľa. Dominovali jarabice, občas sa objavil aj bažant, zajac bol zriedkavejší. Počasie nám vyšlo – na to že bol koniec októbra, sprevádzali nás denné teploty vyše 20°C. Súťaž prebiehala prevažne vo vyšších krytinách, bolo to prevažne pasienky, miestami zarastené ostružinami a borievkami.

Zo slovenských psov najlepší výkon predviedla pointerka Hillary z Pufiho parku, ktorá v druhý súťažný deň predviedla bezchybný výkon, no kvôli začiatočníckej chybe skúseného vodiča bola hodnotená CQN. Výborne sa umiestnila írska setra Cinderella Slovak Base, mimochodom jediný írsky setter na tejto súťaži, ktorá so svojou „vodičkou“ Dášou Sojkovou predviedla ukážkovú prácu poľovného psa s pekným vystavením ako bažanta tak aj zajaca a celkovo skončila so 44. bodmi na peknom, 7. mieste. Na jej umiestnení sa podpísala aj slabšia strelecká zručnosť, pretože svojej Cinde neumožnila vyniknúť v dohľadávaní a prinášaní zastrelenej zveri, čo je silná stránka slovenských psov.

Výborný úspech sa podaril Slovensku v diplomatickej oblasti – pred začatím tejto súťaže sa z poverenia prezidenta Slovenskej kynologickej jednoty Ing. Štefana Štefíka zúčastnil vedúci slovenského družstva a predseda Športového klubu stavačov zasadnutia stavačiarskej komisie pri FCI, kde bola podaná kandidatúra Slovenska na organizovanie Majstrovstiev sveta stavačov (kandidovalo Slovensko a Dánsko) a následne pridelená Slovensku. Takže táto vysoká súťaž stavačov sa v roku 2003 uskutoční v Španielsku a v roku 2004 budú 26. Majstrovstvá sveta stavačov  na Slovensku.

Záverom by som ešte vyslovil ľútosť, že sa zo Slovenska nezúčastnil plný počet štartujúcich, pretože by bolo dobré získať skúsenosti, aby slovenské družstvo v roku 2004 na domácej pôde už bodovalo na popredných miestach. Taktiež slovenský team bol asi raritou, pretože bol možno jediným, ktorý nebol sponzorovaný niektorou veľkou spoločnosťou, vyrábajúcou potravu pre psov alebo inou firmou, vyvíjajúcou svoju činnosť medzi psíčkármi.

Konečné výsledky :

Poradie